Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
Egy új, komplex gazdasági index szerint hazánk fejlettebb, mint például Kína, és térségünkben csak Csehország előzi meg Magyarországot. De mit jelent ez a valóságban, és milyen szempontok érvényesülnek majd a különböző országok számára az előttünk álló turbulens és válságos években? Erről is kérdeztük az Alapjogokért Központ Európai Uniós kutatási igazgatóját.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz Oeco-Index szerint Magyarország a világ harmincnegyedik legfejlettebb országa, míg az uniós tagállamok listáján a tizennyolcadik helyen szerepel. Ez egyébként azt is jelenti, hogy hazánk 2017-hez képest az EU-ban négy (14-ről 18-ra), globálisan pedig öt (29-ről 34-re) helyet csúszott vissza, ugyanakkor az index készítői szerint továbbra is az elithez tartozunk.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb közléséből kiderült, hogy igaza volt azon elemzőknek, akik a lakossági fogyasztás drámai visszaesésére és annak jelentős gazdasági hatásaira figyelmeztettek. Miközben arra is jó esély kínálkozik, hogy az idei év a tavalyihoz képest érdemi elmozdulást eredményez majd a kiskereskedelmi, és azon belül az élelmiszer-forgalomban, a szakértő arra is figyelmeztet, 2022 túlságosan kiugró év volt, aminek tavaly ittuk meg a levét.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó legfrissebb adatai is alátámasztották azt, amire gazdasági elemzők egy ideje figyelmeztetnek, a lakosság vagy nem képes, vagy nem akar vásárolni. Ugyanakkor egy kis reményre is van ok, hiszen 2022 május óta először van pozitív tartományban az élelmiszer-kiskereskedelem.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaJanuár közepén derült ki, hogy a Salgótarjánban üzemelő dél-koreai érdekeltségű akkuipari gyártócég, a Bumchun Precision Hungary Kft. elbocsátásokba kezdett: az első hírek szerint vendégmunkásokat betanító magyar munkavállalókat küldtek el az üzemből. Így mindenképpen érdekes, hogy a kormányzat idén hatvanötezer harmadik országból érkező vendégmunkás foglalkoztatását engedélyezte.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Stratégiai Védelmi Kutatóintézete (SVKI) elemzésében nemcsak azt mutatta be, hogy mekkora pusztítást végzett eddig Oroszország ukrajnai háborúja a két harcban álló ország haderejében, hanem rávilágított arra is, hogy Európa mennyire védtelen (lenne) egy klasszikus anyagháborúban, és hogy bár jelentős költségekkel jár, de szükséges felfegyverezni egy valóban ütőképes európai haderőt.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaBod Péter Ákos szerint 2024 még nem az az év lesz, amikor már zsákban van a gazdasági növekedés, minden szép és jó. A volt jegybank elnök azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a kormányt Brüsszel idén ismét többletdeficit-eljárás alá vonja. A szakember biztos üzleti pozíció és stabil anyagi lét hiányában nem ajánlja, hogy bárki hitelt vegyen fel. Interjú.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaPolt Péter legfőbb ügyész az Economx cikke után közölt arról részletes adatokat, hogy mennyi korrupciós bűncselekmény is történt az elmúlt öt évben, így például megtudhattuk, hogy csak tavaly kettőezer ilyen esetet regisztráltak a magyar hatóságok. Azonban Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi vezetője a nyilvánosságra hozott meglepően magas számok dacára is úgy látja, az ügyek töredéke kerül csak a hatóságok látókörébe.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaCikkünk, illetve podcastünk után Polt Péter legfőbb ügyész nyilvánosságra hozta a magyarországi közbeszerzésekkel kapcsolatos korrupciós számokat.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés Csaba